• "Либертарианството. Класически и съвременни есета от Лао Дзъ до Милтън Фридман." излезе от печат
    Автор: Libertarianstvo Foundation   21 Април 2013

    С радост можем да ви съобщим, че  сборникът от есета за либертарианската идея: “Либертарианството. Класически и съвременни есета от Лао Дзъ до Милтън Фридман” вече и издаден и се разпостранява от Хеликон. Книгата може да закупите от книжарниците на Хеликон или да поръчате онлайн тук.

  • Държавата
    Автор: Мъри Ротбард   13 Март 2013

    Мъри Ротбард (1926-1995) е учен с огромен принос към формирането на съзнателното интелектуално либертарианско политическо движение. Той изявява радикалната позиция между либертарианските учени, спорейки, че личните права са абсолютни и неприкосновени и че всички стоки и услуги, включително правото и законодателството, могат да бъдат доставени до хората без намесата на едно насилническо правителство. Той публикува книги в сферата на: икономиката („Човек, икономика, държава“), политиката („Етика на свободата“), историята („Заченат в свобода“ - 4 тома) и съвременната политика („За нова свобода“). В този откъс от „За нова свобода“ той спори, че държавата е „висшият, вечен и най-добре организиран противник на хората и собствеността“.

  • Ти си човек, такъв съм и аз
    Автор: Фредерик Дъглас   10 Март 2013

    Фредерик Дъглас (около 1817-1895) избягва от робство през 1838г. и става известен аболиционистки оратор и редактор на анти-робския вестник „Северната звезда“. В следващите селекции от трите есета: „Писмо до бившия ми господар“, „Природата на робството“ и една реч по случай 4 юли 1852 г. в Рочестър, Ню Йорк, той твърди, че робството „разрушава основния принцип на човешката отговорност“ и че Конституцията никъде не санкционира тази омразна институция.

     

  • За едното желязо убиха момчето
    Автор: Кирил Атанасов   08 Март 2013

    Статия от читател, публикавана на 8 Март 2013

     

    Поради една или друга причина не обичам да си давам мнението насам-натам. В последно време обаче наблюдавам рязко покачване на т.нар. граждански журнализъм и реших и аз да изпитам тръпката от мисълта някой да чете какво съм написал и да се чуди за какво изобщо съм се опитал.

  • За равенството и неравенството
    Автор: Лудвиг Фон Мизес   02 Март 2013

    Още от времето на Левелерите либертарианците твърдо защитават равните права на всички хора. Самият термин „Левелери“ идва от техните опоненти – аристократите. Така наречените Левелери не искат да изравнят хората в обществото и да премахнат частната собственост, за да постигнат пълно равенство. Те искат само да отменят привилегиите, които притежават някои хора, и да направят всички равни пред закона. Химерата за равенство е един от стълбовете на социалистическите утописти. Либертарианците разбират, че хората притежават различни таланти и интереси. Това прави разделението на труда еднакво необходимо и продуктивно. И на свой ред разделението на труда означава, че някои хора са по-добри в задоволяването на нуждите на другите и затова ще печелят повече на свободния пазар. Не можем да имаме комплексна икономика, в която хората да могат да развият своите уникални таланти, без да приемем, че те ще постигат неравни резултати. Но, както Лудвиг фон Мизес посочва в следващия избран откъс, в предкапиталистическите общества по-силните и по-амбициозни хора се издигат като подчиняват и използват другите, капитализмът насърчава талантливите да просперират като „се състезават един с друг в задоволяване нуждите на масите“, за да печелят пари. Мизес (1881-1973) е колосална фигура в историята на либертарианството и на икономиката на двадесети век.

Няма начин да се управляват невинните хора. Единствената сила, която притежава правителството, е силата да се справя с престъпниците. Когато не са налице достатъчно престъпници, правителството ги създава. Законите обявяват толкова много неща за престъпления, че е невъзможно да се живее, без да се нарушава закона.

Айн Ранд

София 1606, р-н Красно село, ул."Тунджа" 12, вх.А, офис 401, моб. 0887606993

©2025 Libertarianstvo